Laagri Taadid
Mittetulundusühing

07.08.2025 Lahemaa ekskursioon


7. augustil korraldas meesteklubi väljasõidu Lahemaale. Esimene peatus oli Saha kabeli juures. Legendi kohaselt ehitasid kabeli meremehed, kes sattusid merehätta ja lubasid pääsemise korral ehitada kiriku. Väidetavalt on eelnimetatud ehitis esimene kirik Eesti pinnal.
Järgnevalt külastasime Käsmu Meremuuseumi. Muuseum asub 1993. aastast tsaariaegses piirivalvekordoni hoones ja tutvustab legendaarse kapteniküla ajalugu. Eksponaadid kajastavad kõiki merega seotud valdkondi - meresõitu, kalapüüki, salakaubavedu, aga ka merd kui looduse osa ning foto- ja kujutava kunsti objekti. Eksponaate tutvustas muuseumi asutaja ja omanik Aarne Vaik, kes andis põhjaliku ülevaate varasemast merenduse ja merehariduse korraldusest.
Järgnes lõunasöök Altja kõrtsis. Edasi suundusime Sagadi mõisasse, kus külastasime Sagadi Metsamuuseumi, mis tutvustab Eesti metsa ja pärandkultuuri, sh jahindust, puitkäsitööd ja keskkonnaga seonduvat. Tutvusime põgusalt ka mõisa peahoonega. (pilt) Järgmine sihtkoht oli Muinastaide koda, mis on Lahemaal asuv kiviaegsete kaljujooniste ja -maalingute näitusepaik-muuseum. Kojas tegutseb grupp entusiaste, kes aastaid käisid uurimas, kopeerimas ja pildistamas Karjalas Äänisjärve (Onega) kaldakaljudesse kiviajal (ca 6000 aastat tagasi) uuristatud kujutisi. Aastate jooksul on tehtud rohkesti kunstipäraseid koopiaid, mida on esitletud näitustel Eestis, Soomes, Venemaal ja mujal piiri taga. Selgitusi jagas aktiivne koguja Anne Kurepalu. Viimaseks peatuskohaks oli Nõmmeveski juga, Jõesuu elektrijaam ja Linnamägi.